That's PER banana, the twenty-four, not by pound, for each banana!
A lady nearby hearing me say "per banana" uttered that when she had glanced at it, thought the twenty-four cents was a really good price for a pound. She thanked me for drawing her attention to the actual amount she'd receive.
You just made me look up the price of bananas (I couldn't have told you even roughly what they cost) and your bananas cost a lot less than they do in our supermarkets here in New Zealand.
The beans seen above and layered on my salad below are grown by my granddaughter Candice. The name of the beans is Tanya's Pink Pods. All veggies on her Earth Candy Acres farm are organically grown. The beans are delicious and tender, making a grand addition to my salad. Topping the veggies are dried cranberries, adding a bit of sweetness.
come, sweet Madonna, sit beside me and pervade my being with trust the soothing water sounds come from here water rippling, softly soothing away the tenseness leaving serenity linking with love to Rebecca's Haiku My Heart
Comments